Chronická obstrukční plicní nemoc

Lidé diagnostikovaní s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) trpí dlouhodobým onemocněním plic, které se postupně zhoršuje. Co začíná jako neškodné příznaky, může postupem času přerůst v závažné komplikace. Během průběhu tohoto onemocnění dochází ke snižování funkce plic a celkové fyzické kondice. V extrémních případech mohou být pacienti závislí na pomoci druhých i v běžných denních aktivitách.

CHOPN: Dvě různé podoby plicní nemoci

Charakteristickým znakem chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) je omezení průtoku vzduchu v dýchacích cestách obstrukcemi, které nelze zcela odstranit. Diagnóza CHOPN tak zahrnuje dvě odlišná onemocnění, která se mohou objevovat buď samostatně nebo v kombinaci.

První nemocí je chronická bronchitida, charakterizovaná trvalým zánětem průdušek, nadměrnou produkcí hlenu a dlouhodobým kašlem. Během tohoto onemocnění dochází k poškození řasinek na vnitřní stěně dýchacích cest a k jejich následnému zánětu a zúžení (obstrukce). To postiženým značně komplikuje dýchání, přijímání kyslíku a odvádění oxidu uhličitého. Nedostatečný přívod kyslíku má vliv na celé tělo: oslabuje kardiovaskulární systém a svaly a omezuje plicní funkce.

Pokud zánětlivé procesy trvale zvětší nebo zničí i plicní sklípky, může vzniknout plicní emfyzém, známý také jako rozedma plic. Ten vede k destrukci plicní tkáně a tvorbě „vzduchových kaps“ v plicích, které vytvářejí podobnou překážku (obstrukci) jako nadměrný hlen při chronické bronchitidě. V takovém případě je stále možné normálně dýchat, ale zúžené dýchací cesty nedovolí úplné vypuzení vzduchu z plic. V důsledku toho zůstává při každém nádechu přebytečný vzduch v plicích.

Mezi rizikové faktory pro rozvoj CHOPN patří kouření tabáku, expozice prachu a chemikáliím v pracovním prostředí, stárnutí a genetické predispozice. Průběh tohoto onemocnění lze stabilizovat a značně zpomalit jeho progresi, již jednou vzniklé změny však bohužel nejde zcela zvrátit.

Příznaky CHOPN

  • dušnost při tělesné zátěži
  • sípání a bolest na hrudi
  • chronický kašel s množstvím hlenu
  • modrání rtů nebo nehtů (cyanóza)
  • časté infekce dýchacích cest
  • únava
  • v pozdějších fázích neúmyslný úbytek hmotnosti

CHOPN a solná terapie: Cesta k úlevě

Léčba CHOPN je založena na ukončení kouření a zaměřuje se na zmírnění příznaků pomocí inhalátorů, dechové rehabilitace a respirační fyzioterapie. Prevence hraje klíčovou roli, včetně očkování proti chřipce a pneumokokové infekci a dlouhodobé domácí oxygenoterapie. Cílem je zastavit další zhoršení nemoci, zlepšit kvalitu života, snížit úmrtnost a zvýšit fyzickou kondici.

Mezi účinné metody patří i haloterapie, která se po staletí používala k léčbě onemocnění dýchacího traktu a kůže. V posledních letech se ukázalo, že je mimořádně efektivní i v boji proti různým příznakům chronické obstrukční plicní nemoci.

Inhalované solné mikročástice pomáhají rozpouštět hlen nahromaděný v dýchacích cestách. Ten je pak méně lepkavý a snadněji se uvolňuje z respiračního traktu, čímž zlepšuje jeho průchodnost.

Díky svým přirozeným protizánětlivým vlastnostem sůl redukuje zánětlivé procesy v dýchacích cestách. Tímto způsobem snižuje otok v respiračním traktu, zlepšuje průchodnost vzduchu a usnadňuje dýchání.

Antibakteriální vlastnosti soli pomáhají zabíjet škodlivé bakterie, viry a alergeny v dýchacím systému, které způsobují záněty a vyšší produkci hlenu. Tím zabraňují dalšímu rozvoji infekce.

Haloterapie zvyšuje hladinu kyslíku v krvi a usnadňuje jeho efektivnější využití. Zároveň podporuje relaxaci a snižuje stres, čímž zvyšuje celkovou hladinu energie a podporuje rychlejší zotavení z fyzického vyčerpání.

Kromě výše uvedených účinků má solná terapie pozitivní vliv na imunitní systém. Podporuje tvorbu bílých krvinek, které jsou klíčové pro obranu těla proti infekcím a onemocněním. Současně zvyšuje hladinu kyslíku v krvi a usnadňuje jeho efektivnější využití. To přispívá k uvolnění, zvýšení celkové energie a rychlejšímu zotavení po fyzickém vyčerpání. Nedílnou výhodou je, že haloterapie může pomoct snížit potřebu léků a frekvenci hospitalizací při zhoršení zdravotního stavu.

Doporučený postup při haloterapii

Pro dosažení dlouhodobých výsledků doporučujeme dodržovat následující frekvenci a četnost solné terapie.

4
5
20
2 – 4

Úlevu může přinést i menší počet absolvovaných terapií, ale pro dosažení trvalých výsledků je klíčová konzistence a pravidelnost. To platí až do doby, než příznaky CHOPN začnou ustupovat. Poté můžete postupně snižovat frekvenci návštěv našeho studia a využívat solnou terapii dle vašich osobních preferencí a časových možností jako preventivní opatření pro posílení imunitního systému a celkového zdraví, snížení stresu či jako formu relaxace.

Proč byste měli dát šanci solné terapii

Včasná diagnostika a komplexní péče hrají klíčovou roli ve zlepšení klinického stavu a kvality života pacientů. I když nemoci, jako je CHOPN, nelze úplně vyléčit, můžeme je stabilizovat a výrazně zpomalit jejich progresi, což může přinést úlevu a naději pro budoucnost. Nebojte se vyzkoušet solnou terapii, která má potenciál přinést úlevu. Každý krok směrem k lepšímu zdraví je totiž krokem správným směrem.

Nespoléhejte jen na naše slova!