Cystická fibróza

Cystická fibróza je závažné onemocnění, které výrazně zkracuje život pacienta. Její první příznaky se objevují většinou již v prvním roce života dítěte, ale někdy se mohou objevit dokonce až v dospělosti. Toto onemocnění postihuje mnoho orgánů, zejména dýchací, trávicí a reprodukční systém, a vyžaduje trvalou léčbu. Nicméně, díky novým léčebným postupům narůstá naděje na prodloužení délky života pacientů a zlepšení jeho kvality.

Co je cystická fibróza

Cystická fibróza (CF) je závažné a nevyléčitelné genetické onemocnění způsobené mutací v genu CFTR, který reguluje rovnováhu solí a tekutin v buněčné membráně (tzv. chloridový kanálek). Tato genetická porucha vede k tvorbě hustého a lepkavého hlenu v plicích, slinivce břišní a dalších orgánech.

Tento lepkavý hlen se stává útočištěm pro bakterie, které způsobují opakované infekce dýchacích cest a postupně vážně poškozují plicní tkáň. Kromě toho má cystická fibróza také vliv na trávicí systém, protože slinivka břišní neprodukuje potřebné trávicí enzymy, což pacientům ztěžuje trávení potravy. Nemocní často trpí také komplikacemi, jako je neplodnost, cukrovka, cirhóza jater, osteoporóza a další přidružená onemocnění.

Lidé s cystickou fibrózou potřebují celoživotní intenzivní péči, včetně denních inhalací, dechové terapie, rehabilitace, pravidelného užívání léků a vysokokalorické stravy. S postupujícím věkem se stav pacientů zhoršuje. Často je nezbytný pobyt v nemocnici, vysoké dávky antibiotik a kyslíková terapie. V pokročilých stádiích nemoci selhávají plíce a jedinou možností léčby je jejich transplantace.

Příznaky cystické fibrózy

 • výrazně slaný pot
 • častý kašel
 • hustý hlen ztěžující dýchání
 • časté infekce plic a dýchacích cest
 • postupující poškození plic
 • chronické astma, záněty dutin a slinivky břišní
 • nízké vstřebávání živin z potravy
 • pomalý růst s minimálním váhovým přírůstkem
 • potíže s plodností

Jak solná terapie pomáhá v boji proti cystické fibróze

Lék na cystickou fibrózu zatím není k dispozici, nicméně lékaři využívají určité postupy, které mohou zmírnit následky onemocnění a snížit riziko vzniku komplikací. Mezi účinné přírodní metody patří zase solná terapie, která pacientům s cystickou fibrózou může pomoct zmírnit nepříjemné symptomy této nemoci.

Inhalované solné mikročástice pomáhají rozpouštět hlen nahromaděný v dýchacích cestách. Ten je pak méně lepkavý a snadněji se uvolňuje z respiračního traktu, čímž zlepšuje jeho průchodnost.

Díky svým přirozeným protizánětlivým vlastnostem sůl redukuje zánětlivé procesy v dýchacích cestách. Tímto způsobem snižuje otok v respiračním traktu, zlepšuje průchodnost vzduchu a usnadňuje dýchání.

Antibakteriální vlastnosti soli pomáhají zabíjet škodlivé bakterie, viry a alergeny v dýchacím systému, které způsobují záněty a vyšší produkci hlenu. Tím zabraňují dalšímu rozvoji infekce.

Solné mikročástice, které interagují s buněčnými stěnami, stimulují látkovou výměnu, což vede k urychlení metabolismu. Tím se snižuje napětí v žaludku a střevech, podporuje se tvorba trávicích enzymů a zlepšuje následné trávení potravy.

Solná terapie navíc podporuje i produkci bílých krvinek, které hrají klíčovou roli v obraně těla proti infekcím a nemocem.

Doporučený postup při haloterapii

Pro dosažení dlouhodobých výsledků doporučujeme dodržovat následující frekvenci a četnost solné terapie.

4
5
20
5 – 7

Úlevu může přinést i menší počet absolvovaných terapií, ale pro dosažení trvalých výsledků je klíčová konzistence a pravidelnost. To platí až do doby, než příznaky cystické fibrózy začnou ustupovat. Poté můžete postupně snižovat frekvenci návštěv našeho studia a využívat solnou terapii dle vašich osobních preferencí a časových možností jako preventivní opatření pro posílení imunitního systému a celkového zdraví, snížení stresu či jako formu relaxace.

Proč solná terapie stojí za zvážení

Závěrem lze říci, že solná terapie může být pro pacienty s cystickou fibrózou užitečným doplňkem k jejich léčbě. I když neexistuje žádný zázračný lék na tuto nemoc, solná terapie nabízí naději na zmírnění obtíží a zvýšení kvality života. Pokud trpíte cystickou fibrózou, poraďte se se svým lékařem a zkuste tuto přírodní a osvědčenou metodu i vy.

Nespoléhejte jen na naše slova!
INHALEUM

Samoobslužné studio solné terapie:
Rychlá a účinná alternativa solné jeskyně i pobytu u moře.

Kde nás najdete

Vlachova 1507/16 155 00 Praha 5 – Stodůlky Česká republika

Po–ne: 7:00–22:00 hod.

Novinky e-mailem

  DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Informace prezentované na našich webových stránkách, sociálních médiích a v jakýchkoli tištěných publikacích mají pouze informativní charakter a nemohou v žádném případe nahradit komunikaci s lékařem či jiným zdravotnickým pracovníkem, předepsanou léčbu nebo užívání léku. Číst dál