Zánět dutin

Zánět dutin často provází rýmu a nachlazení a projevuje se tupou bolestí hlavy a obličeje, zejména v oblasti tváří, čela a nadčelistních dutin. Jeho léčbu je důležité brát vážně, protože neřešený zánět dutin může způsobit vážné komplikace, jako jsou zánět středního ucha či průdušek, zápal plic a poškození oka, kostí a mozku.

Zánět dutin: Jak ho rozpoznat

Zánět dutin, známý také jako sinusitida, je onemocnění charakterizované zánětem sliznice vedlejších nosních dutin. Většinou se vyskytuje současně se zánětem sliznice nosu, což se označuje jako rhinosinusitida. Běžně je způsoben bakteriální nebo virovou infekcí, ale může mít i jiné příčiny, včetně infekce zubu, alergické rýmy, úrazu hlavy, nadměrného užívání určitých léků nebo vrozených vad.

Při sinusitidě dochází k zánětu sliznic nosu a sousedních dutin, což má za následek jejich otok a poškození. Tento stav vytváří ideální prostředí pro růst nepříznivých bakterií a následně vede k tvorbě hnisavého hlenu. V důsledku otoku sliznic nemůže tento hlen odtékat, což vede k ucpání dutin a způsobuje zvýšený tlak a bolest. Běžným příznakem může být zhoršení bolesti např. při předklánění.

Pokud předepsaná léčba nepřináší výsledky, ORL lékař může zvážit punkci postižené dutiny. V takovém případe se dutina nejprve lokálně znecitliví a poté do ní lékař zavede speciální nástroj, který umožní odtok hlenu z ucpaných dutin.

Příznaky zánětu dutin

  • hnisavá rýma
  • ucpané dutiny
  • bolest hlavy
  • bolest čelistí, tváří a zubů
  • teplota až horečka
  • slabost, únava
  • bolest svalů
  • bolest v krku
  • dočasná ztráta čichu

Jak solná terapie pomáhá v boji proti zánětu dutin

Aby se potížím předešlo, je důležité pořádně léčit už běžnou rýmu a nachlazení. Pomoct může také solná terapie, která přináší velké množství výhod při zmírňování příznaků zánětu dutin.

Inhalované solné mikročástice pomáhají rozpouštět hlen nahromaděný v dýchacích cestách. Ten je pak méně lepkavý a snadněji se uvolňuje z respiračního traktu, čímž zlepšuje jeho průchodnost.

Díky svým přirozeným protizánětlivým vlastnostem sůl redukuje zánětlivé procesy v dýchacích cestách. Tímto způsobem snižuje otok v respiračním traktu, zlepšuje průchodnost vzduchu a usnadňuje dýchání.

Antibakteriální vlastnosti soli pomáhají zabíjet škodlivé bakterie, viry a alergeny v dýchacím systému, které způsobují záněty a vyšší produkci hlenu. Tím zabraňují dalšímu rozvoji infekce.

Solné mikročástice účinně rozpouštějí nahromaděný hlen v nosu, nosohltanu a ucpaných dutinách, kde se mohou bakterie nekontrolovaně množit. Tímto způsobem se usnadňuje odvádění hlenu z těla a uvolňují se ucpané dutiny. Bez přítomnosti hlenu dochází ke snížení bakteriálního růstu, což vede ke zmírnění zánětu a postupné eliminaci bolesti spojené s tímto stavem.

Haloterapie je zároveň výborným prostředkem pro posílení imunity, jelikož podporuje produkci bílých krvinek, které hrají klíčovou roli v obraně těla proti infekcím a nemocem.

Doporučený postup při haloterapii

Pro dosažení dlouhodobých výsledků doporučujeme dodržovat následující frekvenci a četnost solné terapie.

2 – 3
3
6 – 9
při odeznění akutních příznaků

Úlevu může přinést i menší počet absolvovaných terapií, ale pro dosažení trvalých výsledků je klíčová konzistence a pravidelnost. To platí až do doby, než příznaky zánětu dutin začnou ustupovat. Poté můžete postupně snižovat frekvenci návštěv našeho studia a využívat solnou terapii dle vašich osobních preferencí a časových možností jako preventivní opatření pro posílení imunitního systému a celkového zdraví, snížení stresu či jako formu relaxace.

Proč solná terapie stojí za zvážení

V závěru lze konstatovat, že solná terapie může být významným spojencem v boji proti zánětu dutin. Je to přirozený a šetrný způsob, jak zmírnit tyto nepříjemné obtíže. Pro dosažení co nejefektivnějších výsledků doporučujeme využívat solnou terapii jako doplněk ke klasické léčbě.

Nespoléhejte jen na naše slova!