Zánět zvukovodu a středního ucha

Bolest ucha (otalgie) může signalizovat různá onemocnění, nejčastěji se však vyskytuje při zánětech v oblasti zvukovodu a středního ucha. Onemocnění sluchového ústrojí mívá většinou velmi rychlý nástup a často se opakovaně vrací. Je obvykle velmi nepříjemné a ve většině případů je nutná návštěva lékaře.

Bolest uší: Příznak zánětu zvukovodu i středního ucha

Zánět vnějšího zvukovodu, běžně známý jako zánět zevního ucha, nastává, když je zánět lokalizován před ušním bubínkem, tj. v díře vedoucí od boltce směrem k bubínku. Obvykle je způsoben virovou, bakteriální nebo plísňovou infekcí kůže a často postihuje jedno ucho víc než druhé.

Rizikové faktory zánětu zvukovodu zahrnují vlhké a prašné prostředí a nedostatečnou péči o uši, která může vést k ucpání zvukovodu mazem a následné infekci. Tento typ zánětu je častý zejména v letních měsících po návštěvě bazénu (tzv. plavecké ucho). Bolest a tlak v uchu však mohou souviset i se zánětem dutin, a bolest v uchu při polknutí je zase častým příznakem angíny.

Pokud zánět postihuje oblast za ušním bubínkem, což je blíže ke středu hlavy (a tedy k mozku), jedná se o zánět středního ucha, známý jako otitis media. Tento stav obvykle vzniká v důsledku virové nebo bakteriální infekce. Zánět středního ucha bývá často spojen s respiračními onemocněními horních cest dýchacích a postihuje nejčastěji malé děti, které si ještě nedokážou efektivně vyfoukat nos.

Příznaky zánětu zvukovodu a středního ucha

  • úporná bolest ucha
  • citlivost ucha
  • výtok z dutiny ušní
  • nateklé uzliny v okolí ucha
  • pocit zalehlých uší nebo také praskání či šumění v uších
  • dočasně zhoršený sluch
  • horečka
  • podrážděnost
  • potíže s rovnováhou
  • potíže se spánkem

Jak solná terapie pomáhá

Při bolesti ucha je vždy nutné navštívit lékaře, který vyčistí zvukovod a předepíše potřebné léky. Nejčastěji jde o kapky proti otoku a zánětu, nebo antibiotika v případě bakteriální infekce. V případě potřeby může lékař provést propíchnutí ušního bubínku dlouhou jehlou, což rychle uleví od bolesti a tlaku. Klíčové je důkladně doléčit i rýmu.

Důležitou roli při podpoře léčby ušních infekcí hraje i solná terapie.

Antibakteriální vlastnosti soli pomáhají zabíjet škodlivé bakterie, viry a alergeny v oblasti zvukovodu a středního ucha, které způsobují záněty a vyšší produkci hlenu. Tím zabraňují dalšímu rozvoji infekce.

Díky svým přirozeným protizánětlivým vlastnostem sůl redukuje zánětlivé procesy v oblasti zvukovodu a středního ucha. Tímto způsobem snižuje otok a nepříjemnou bolest.

Inhalované solné mikročástice pomáhají rozpouštět hlen nahromaděný v oblasti zvukovodu a středního ucha. Ten je pak méně lepkavý a snadněji se uvolňuje z respiračního traktu, čímž zlepšuje jeho průchodnost.

Solné mikročástice účinně rozpouštějí nahromaděný hlen v středoušní dutině, což snižuje tlak na bubínek a minimalizuje riziko bakteriálního množení. Tím dochází k potlačení zánětu a snížení bolesti uší.

Výhodou solné terapie je také to, že v případě opakovaných zánětů zvukovodu a středního ucha podpoří vaši imunitu proti dalším infekcím a nemocem.

Doporučený postup při haloterapii

Pro dosažení dlouhodobých výsledků doporučujeme dodržovat následující frekvenci a četnost solné terapie.

2 – 3
podle potřeby
různý
podle potřeby

Úlevu může přinést i menší počet absolvovaných terapií, ale pro dosažení trvalých výsledků je klíčová konzistence a pravidelnost. To platí až do doby, než příznaky zánět zvukovodu a středního ucha začnou ustupovat. Poté můžete postupně snižovat frekvenci návštěv našeho studia a využívat solnou terapii dle vašich osobních preferencí a časových možností jako preventivní opatření pro posílení imunitního systému a celkového zdraví, snížení stresu či jako formu relaxace.

Proč zvážit solnou terapii pro své uši

Bolest a nepohodlí spojené s ušními infekcemi mohou zasáhnout každého, bez ohledu na věk. Důležité je nejen léčit tyto nepříjemné situace, ale také přijmout preventivní opatření. Vaše uši si jistě zaslouží tu nejlepší péči, kterou jim můžete poskytnout. Přijďte i vy vyzkoušet inhalaci soli, která může přinést úlevu a zmírnění nepříjemných obtíží spojených s ušními infekcemi.

Nespoléhejte jen na naše slova!